Заинтересовани сте за покретање или унапређење пословања које ће смањити негативан утицај на животну средину и локалну заједницу, а омогућити развој бизниса у заштићеним подручјима Србије кроз примену одрживих пословних модела у пољопривреди и туризму?
Имате јасну визију о преласку на одрживе пословне моделе који не штете животној средини?
Уколико сте:
- Регистровано пољопривредно газдинство,
- Сеоско туристичко домаћинство
- Објекат домаће радиности за смештај,
- Предузетник, или микро, мала и средња предузећа и
- Физичко лице
које планира да покрене пословање, развије или унапреди свој пословни подухват на једном од 5 заштићених подручја Србије (Национални парк Ђердап, Голија, Стара планина, Радан, Горње Подунавље)
Онда је ово позив за вас!
ПРИЈАВИТЕ СЕ!
Документа за пријаву можете преузети ОВДЕ.
Јавни позив можете преузети ОВДЕ.
У оквиру петогодишњег пројекта „Заједно за животну средину“, удружење ЕНЕЦА из Ниша објављује позив за подношење пројектних идеја за Програм подршке Радимо за природу!
Позив је намењен физичким лицима која желе да покрену пословањем, као и микро и малим предузећима, пољопривредним газдинствима, сеоским туристичким домаћинствима, објекима домаће радиности за смештај која желе да трансформишу или покрену пословање користећи одрживе пословне моделе у пољопривреди и туризму. Кључни принципи ових модела су: смањење (редуце), поновна употреба (реусе) и рециклирање (recycle). Очекује се да предлози пројеката у пројектне активности обавезно укључе један или више поменутих принципа.
Заштићена подручја која су обухваћена овим позивом су:
- Национални парк Ђердап,
- Парк природе Голија,
- Специјални резерват природе Горње Подунавље,
- Парк природе Стара Планина, и
- Парк природе Радан.
ОСНОВНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ
Програм подршке ће обезбедити стручност, знање и опрему пословним иницијативама. Пројекат Заједно за животну средину, у периоду до 31. августа 2027. године, подржаће најмање 40 пословних подухвата, као што су пољопривредна газдинства, сеоска туристичка домаћинства, разна мала и средња предузећа (МСП), помажући им да смање утицај на животну средину, али и искористити иновативне пословне праксе и створити нову вредност.
Пројектна подршка огледа се у пружању финансијске и нефинасијске подршке како би се извршило успостављање или трансформација пословања ка одрживом пословању у заштићеном подручју.
Прихватљиве активности које се могу финансирати из овог програма су:
- Набавка опреме у циљу покретања или унапређења, односно развоја нових производа и услуга, повећања продуктивности, подршке развоју производа и услуга са већом додатом вредношћу и олакшавање проширења тржишта уз поштовање принципа одрживог пословања у заштићеном подручју – обавезно у вредности од најмање 60% вредности пројекта.
- Пружање услуга које доприносе покретању или унапређењу квалитета постојећих, односно развоју нових производа, повећању продуктивности, подржавају развој производа и услуга са већом додатом вредношћу, омогућавају увођења иновација и олакшавају проширења тржишта (увођење стандарда квалитета, израда интернет презентације и интернет продавнице компаније, брендирање производа и израда софтвера, итд) уз поштовање принципа одрживог пословања у заштићеном подручју – опционо у вредности од највише 40% вредности пројекта.
Нефинансијска подршка програма „Радимо за природу!“ огледа се у:
- Менторству: Корисници донације добиће подршку ментора са циљем остварења максималних резултата и успешној транзицији ка одрживом пословању у заштићеном подручју и његовој околини.
- Повећања видљивости и промоције: Пословање свих корисника донације ће постати видљивије кроз промотивне активности програма. Резултати пројекта биће представљени заједници, истичући допринос пројекта одрживом развоју.Пословни подухвати који ће бити подржани у оквиру компоненте „Радимо за природу!“ требају да допринесу:
- Смањењу негативног утицаја на животну средину и локалну заједницу,
- Омогуће раст и развој бизниса у заштићеним подручјима у Србији кроз успешну примену одрживих модела пословања у пољопривредно – прехрамбеном и сектору туризма, и
- Унапреде свест о значају примене одрживих модела пословања у заштићеним подручјима.
Очекивани период реализације пројеката је 2025. година.
Опширније информације о Програму подршке Радимо за природу! као и свим условима за учешће у Програму погледајте у Јавном позиву, које можете наћи ОВДЕ.
КО МОЖЕ ДА СЕ ПРИЈАВИ?
Подршка у оквиру овог Позива намењена је следећим групама:
- Регистрована пољопривредна газдинства,
- Сеоска туристичка домаћинства,
- Објекти домаће радиности за смештај,
- Предузетници, микро, мала и средња предузећа и
- Физичка лица који планирају да покрену пословање.
Подносиоци пријава морају своје пословање обављати у општинама на којима се налазе следећа заштићена подручја:
- Национални парк Ђердап (општина Голубац, општина Мајданпек и општина Кладово),
- Парк природе Голија (општина Ивањица, Град Краљево, Град Нови Пазар, општина Рашка и општина Сјеница),
- Специјални резерват природе Горње подунавље (општина Апатин и Град Сомбор),
- Парк природе Стара Планина (општина Књажевац, Град Пирот, општина Димитровград и Град Зајечар), и
- Парк природе Радан (општина Лебане, општина Бојник, општина Медвеђа, општина Куршумлија и Град Прокупље).
Сваки подносилац пријаве може да аплицира само са једним пројектним предлогом.
КАКО СЕ ПРИЈАВИТИ?
Пријава за учешће на Програму Радимо за природу! доставља се искључиво електронским путем на адресу konkurs@eneca.org.rs. Предлози пројектних идеја који буду достављени на други начин неће бити разматрани.
Све пројектне идеје се морају поднети користећи следеће формуларе:
- Пријавни формулар за подношење пројектне идеје
Документ за пријаву можете преузети ОВДЕ.
ИМАТЕ ПИТАЊА?
Тим ЕНЕЦА пружиће све додатне информације о Програму подршке Радимо за природу!
Заинтересовани подносиоци могу да добију додатна појашњења у вези са позивом и условима за учешће у програму подршке Радимо за природу! на телефон 062 528 228.
У циљу обезбеђивања равноправног положаја свих подносиоца пријаве који се пријављују за учешће, ЕНЕЦА не може да даје мишљење о циљевима, очекиваним резултатима и активностима појединачних предложених пројектних идеја, као и о другим елементима предлога током трајања отвореног позива.
ДО КАДА ЈЕ ПОЗИВ ОТВОРЕН?
Рок за подношење пројектних идеја је 27.12. 2024. године 23:59х (ЦЕТ). Предлози пројектних идеја достављени након постављеног рока неће бити разматрани.
ПРИЈАВИТЕ СЕ!
Програм се реализује у оквиру петогодишњег пројекта „Заједно за животну средину“ који спроводе Београдска отворена школа (БОШ) и Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) у сарадњи са Младим истраживачима Србије, Међународном унијом за заштиту природе (ИУЦН), удружењем ЕНЕЦА, međunarodnom ekološkom organizacijom The Nature Conservancy (TNC) i Američkom privrednom komorom u Srbiji (AmCham).
Add a Comment